Jak vybrat správnou baterii

Máte několik možností:

  • Kontaktujte nás telefonicky nebo e-mailem. Rádi Vám s výběrem poradíme a vybereme pro Vás baterii přesně podle typu vašeho vozu, jeho stáří i výbavy.
  • Použijte prosím naše osazovací tabulky na webu. Potřebujete k tomu znát značku Motocyklu, jeho typ a rok výroby. Výběr podle typu motorky naleznete v sekci a motobaterie, ve žlutém rámečku pod hlavní navigací.

Jak zjistit parametry Vaší současné autobaterie?

 1) Rozměry:

Hlavní údaj, který potřebujete zjistit, jsou rozměry baterie. Místo pro autobaterii je ve vozidle omezeno a autobaterie se do něj musí vejít. Změřte prosím současnou autobaterii – potřebujeme znát délku, šířku i výšku autobaterie. Rozměry evropských autobaterií jsou standardizované a platí pravidlo přímá úměrnost, tedy čím silnější (vyšší kapacita udávaná většinou v Ah) autobaterie, tím větší rozměry. V některých vozech může být pár centimetrů navíc a lze zvolit autobaterii o 1 úroveň silnější, ale není pravděpodobné, že by místo pro autobaterii bylo větší o desítky centimetrů. Podobně je to i u asijských vozů, autobaterie pro tyto auta mají konkrétní rozměry odlišné od evropských autobaterií a je zapotřebí vybrat konkrétní asijský rozměr.   

  U motocyklových baterií není moc na výběr, rozměr musí odpovídat téměř na milimetry. Více místa pro volbu jiného rozměru motobaterie je opravdu vyjimečné.

 

2) Napětí:

Zjistíte na štítku Vaší současné autobaterie. Všechny dnes vyráběné vozy mají 12 V. 6V autobaterie jsou vhodné do velmi starých aut např. Trabant nebo přímo do veteránů. Podobně je tomu i motocyklových autobaterií. Nákladní vozy využívají též 12 V baterie, ale je zapotřebí 2 ks, neboť soustava kamionů je 24 V. V kamionech je vždy nutné vyměnit obě baterie. Výměna pouze 1 ks baterie není u kamionu vhodná, takové baterie mají vždy rozdílný vnitřní odpor a během krátké doby dojde k poškození nové i staré autobaterie.

 

3) Kapacita:

Většinou se udává kapacita v Ah. Kapacitu původní autobaterie můžete též nalézt na výrobním štítku původní autobaterie. Pro většinu benzínových osobních automobilů je dostačující kapacita do 65 Ah. Dieselové motory jsou náročnější, proto volíme kapacity cca 70 Ah a výše. Pokud máte ve vozidle dostatek prostoru na autobaterii a zvolíte baterie s vyšší kapacitou, nic se neděje a je možné, že taková autobaterie vám vydrží ve vozidle o trochu déle. Pokud však zvolíte baterii s výrazně nižší kapacitou, je pravděpodobné, že taková autobaterie bude pro Váš vůz slabá a její životnost velmi krátká.

 

4) Startovací proud:

Udává se v A. Autobaterie se startovacím proudem do cca 550 A se používají většinou pro běžné benzínové motory. Dieselové motory jsou náročnější, vybíráme tedy autobaterie se startovacím proudem nad 600 A.

 

5) Polarita:

Umístnění pólu na autobaterii je zapotřebí též dodržet. Většina evropských vozů má autobaterie s pravou polaritou, existují však i baterie s polaritou obrácenou, tvz. levá polarita. Levá polarita je častá u asijských vozidel. Není vhodné pořídit autobaterii s obrácenou polaritu než je u původní autobaterie. Přívodní kabely bývají různě dlouhé a většinou dosáhnout akorát k odpovídajícímu pólu.

Polaritu Vaší původní baterie poznáte tak, že postavíte baterii tak, že ji máte k sobě tou stranou, kde jsou póly. Většinou se jedná o delší stranu. Pokud je + pól (většinou s červenou krytkou) vpravo, jedná se o pravou polaritu, též označovanou jako 0. Někdy se též uvádí, že baterie je pravá. + pól je nalevo,  pak je baterie levá a označuje se též jako polarita 1.